Přeskočit na obsah

Ptáte se, proč byste vůbec měly používat peeling? Odpověď je snadná! Napomáhá odstraňovat nánosy odumřelých buněk, nastartuje regenerační procesy a pleť je po něm výrazně krásnější a zářivější. Ovšem i peeling neboli exfoliace může být dobrým sluhou, ale zlým pánem, pokud sáhnete po druhu, který pro Váš typ pokožky není vhodný. Z článku zjistíte, jaký je správný postup aplikace i jaké druhy existují.

 

Správné použití peelingu v 5 jednoduchých krocích

Vyberte správný typ

  • Nikdy nepoužívejte na pleť produkt, který je určen pro tělo. Zrníčka jsou v takovém případě mnohem hrubší a povrch pokožky by mohly narušit.
  • Zkontrolujte, že konkrétní kosmetický výrobek je určen přesně pro Váš typ pleti. Zejména v případě, pokud je Vaše pokožka citlivá.

Tip: Vyrobte si kvalitní domácí peeling.

 

Četnost procedur uzpůsobte Vašemu typu pleti

V případě tohoto produktu platí, že méně je více. Příliš častým nanášením peelingu byste mohly nenávratně poškodit svrchní vrstvu pokožky. Aplikaci je vhodné vykonávat ve večerních hodinách, jelikož při následném spánku dochází k přirozené obnově pleti.

OPAKOVÁNÍ DLE TYPU PLETI

Mastná – odstup 5 dnů

Normální – odstup 1 – 2 týdny

Smíšená – odstup 2 týdny

Citlivá, suchá – odstup 3 – 4 týdny

Exfoliaci neprovádějte v případě aknózní pleti. Její stav by se mohl následně ještě více zhoršit. V takovém případě je vhodné podstoupit chemický peeling pod vedením zkušeného dermatologa.

 

Aplikujte vždy na čistou pleť

  • Pleť si důkladně odličte a vyčistěte.
  • Vezměte si čistý ručník a namočte ho v horké vodě.
  • Vyždímejte přebytečnou vodu, ručník položte na obličej a nechte 2 – 3 minuty působit. Tím se otevřou póry a pokožka bude na peeling dobře připravená.

 

Peeling nanášejte rovnoměrně a jemně

Peeling si jemnými, krouživými pohyby aplikujte na vlhkou pokožku. Udělejte si v tom určitý systém, aby se Vám nestalo, že nějaké místo vynecháte a jiné budete třít nepřiměřeně dlouho. Nanášejte malé množství na tvář, krk i dekolt. Vyhněte se očím. Každé oblasti se věnujte přibližně 1 – 2 minuty.

 

Nezanedbejte následnou péči

Po dokončení procedury si peeling pečlivě smyjte teplou vodu. Vždy následujte pokyny výrobce – některé masky se nanášejí ve formě gelu a nechávají se na pokožce zaschnout. Na tvář aplikujte hydratační krém. Po peelingu je také ideální doba na nanesení masky.

 

Druhy peelingu

Mechanický

  • Pracuje s různě velkými mikročásticemi. Čím jsou větší, tím silnější je i exfoliace a naopak.
  • Je vhodný při péči o smíšenou, mastnou a stárnoucí pleť.
  • Nanáší se na vlhkou pokožku pomocí malých krouživých pohybů.
  • Zvýšenou pozornost věnujte T-zóně.

Chemický a enzymatický

  • Po jejich aplikaci dochází k podpoře buněčné obnovy tím, že narušují vazby mezi odumřelými buňkami na povrchu pleti.
  • Nejedná se o jednorázovou metodu, procedura se provádí v 5 – 6 krocích.
  • Jsou vhodné pro suchou a citlivou pokožku.
  • Dle síly se provádějí buď doma, v salonech, nebo pod vedením dermatologa.
  • Roztírají se na suché pokožce a následně se nechávají několik minut působit.

Tip: Podívejte se na druhy peelingů, které si můžete dopřát v salonech.

Chemický peeling patří mezi nejlepší neinvazivní metody, ale typy s vyšší koncentrací musí být provedeny v kosmetickém salonu, nebo u dermatologa. Pokud si chcete provést peeling samy doma, vždy sáhněte raději po mechanickém a dále už postupujte dle pokynů popsaných výše. Máte-li jakékoliv nejasnosti a potřebujete poradit s výběrem konkrétního produktu, obraťte se na dermatologa a poraďte se vždy raději přímo s ním.

Preferovaly byste domácí ošetření, nebo byste daly přednost peelingu od odborníka?

Mykola Kulhánek