Přeskočit na obsah

Turecká Alanya a výlety: ten do Manavgatu může být nejen výletem za koupáním, ale i za zajímavým suvenýrem. Manavgat totiž není tak turisticky atakovaná lokalita, a to sebou nese jisté výhody. Nabízí se tady o něco autentičtější výrobky a místní obchodníci na bazaru, jak se říká tržišti, si svého zákazníka o něco víc hledí.

Řekněme si rovnou, že vymoženost elektronického podchycení tržeb, u nás známé jako EET, na turecká tržiště nedorazilo. To v praxi znamená, že můžete využít výhod smlouvání, nebo lépe řečeno, množstevních slev. Poradíme vám, jak nejlépe na smlouvání v místech, kde ještě funguje.

 

Alanya. Výlety na manavgatský bazar může okořenit následující mentální “pomůcka”

Dovolte nám jednu léty odzkoušenou radu jak nakupovat na běžném tržišti. Myslete na to, co byste stalo, kdybyste výrobek, na který jste narazili a který „musíte mít“ … prostě nezískali. A upřímně si přiznejme, že nic. Doteď jste ho nevlastnili a žili jste spokojeně i bez něj. A s tímto vědomím přistupujte, když už na něj dojde, ke smlouvání. Když se o slevu nepokusíte, tak ji nedostanete. Ale když se o ni pokusíte a vyjednávání se nepovede, tak taky netratíte. Koupíte za původní částku, na kterou jste stejně byli připraveni. Jenže když se kouzlo smlouvání povede, ušetříte.

Jde o mentální přípravu s argumentem „pojďme se domluvit, já to koupím, teď hned vám dám peníze a rozejdeme se jako přátelé. Vždyť nám oběma jde o stejnou věc. Vy chcete prodat, já koupit, tak se domluvme na ceně.“ Místní trh je je sice o něco méně proslavený než velký bazar v Istanbulu, ale oč je méně známý, o to je levnější a má větší autenticitu. Dostávají se na něj lokální výrobky z okolí, včetně medu, domácích sýrů, olivového oleje či domácích klobásek a dalších potravin.

 

Vodopády, které rozhodně nesmíte minout

Turecko se na mnoha místech může chlubit nejen krásně čistými písečnými plážemi, jako je ta Kleopatřina v Alanyi, ale i půvabnými vodopády. Vodopády u Manavgatu patří mezi ty, na které budete ještě dlouho vzpomínat. Ostatně, kolik znáte vodopádů, které se dostaly až na bankovku? Ty u Manavgatu zdobily tureckou pětilirovku, jež se tiskla v rozmezí let 1968 – 1983. Nedaleko samotného vodopádu je příjemné odpočinkové místo, a hrana, přes kterou se valí čistá voda, má elegantně obloukový tvar.

Jde o skutečně magické místo. Čistotu vodu dokládají hejna ryb, mezi nimiž pstruzi jsou ti, kteří citlivě reagují na jakékoli znečištění. Mnohý ze zahraničních průvodců má v rámci výletů zdejší vodopády zařazeny do kategorie „musíte navštívit“ a bez přehánění se dá říct, že oprávněně. Nejsou tak vysoké jako Niagarské na hranicích USA a Kanady; nejsou tak bohaté na množství vody jako vodopády Iguazů v Paraguayi, ale přesto jsou půvabné. Rozhodně si dopřejte jídlo v malé restauraci přímo u vodopádů; třeba specialitu upravenou ze zdejších ryb. Uvidíte, že dáte zapravdu jednomu z českých klientů místní cestovní kanceláře, který jasně řekl, že „jde přesně ten typ zážitku, na který budete ještě dlouho vzpomínat“.

Důvodů, proč si udělat výlet z Alanye do Manavgatu je hned několik. Jednak snadno a levně nakoupíte suvenýry a zároveň hned za městem jsou výše zmíněné vodopády. Návštěva obojího se dá v pohodovém tempu stihnout během jednoho dne.

 

Co jste určitě nevěděli

Samotná řeka Manavgat, jež pramení v pohoří Taurus a končí ve Středozemním moři, přináší do stejnojmenného města příjemnou vlhkost a snižuje teplotu během letních veder.

Kdybyste se při návštěvě vodopádů chtěli blýsknout něčím, co skoro nikdo neví, tak stačí jen prohodit: „A víte, že v roce 2000 tady vědci popsali úplně novou rybu, která dosud unikala pozornosti. Zatím nemá české jméno, ale patří mezi oukleje a vědci jí nazvali Alburnus baliki“. Nemusíte rybám vůbec rozumět, ale tímhle si rozhodně získáte pozornost. Vždycky se vyplatí vědět víc než ostatní.

Mykola Kulhánek