Přeskočit na obsah

Novostavby na prodej a jejich dlouhodobý nedostatek. To je téma, kterému se už nějaký čas věnuje celá řada našich realitních odborníků. Výsledkem jejich diskuzí a také tématem mnoha specializovaných článků je především snaha poukázat na hlavní příčiny situace, kdy se nových nemovitostí určených k bydlení nedostává. Je totiž nezpochybnitelným faktem, že jich ve většině měst naší republiky bohužel stále roste jen zcela zanedbatelné množství. My se dnes zaměříme zejména na jednu z hlavních příčin tohoto neutěšeného stavu a zmíníme také připravovanou novelizaci příslušného zákona, která by měla přinést tolik potřebné zlepšení. Pojďme na to!

Novostavby na prodej tu jsou, ale je jich zoufale málo

Slabá nabídka novostaveb má pochopitelně vliv na jejich vysokou cenu a v neposlední řadě zdražuje rovněž byty ve starší zástavbě. Mohlo by se sice zdát, že třeba v porovnání s loňskem, kdy například v Praze počet zahájených projektů meziročně klesl, je letošních téměř 6 tisícovek bytů, s jejichž budováním se u nás započalo jen do konce června, už celkem slušným počinem, ale… Ale nenechme se mýlit. Dlouhodobě poddimenzovaná výstavba totiž zapříčinila na mnoha místech tak výrazný nedostatek těchto nemovitostí, že k uspokojení poptávky by při tomto tempu budování nemusela stačit ani celá příští dekáda.

Vlastní bydlení se v Praze stává luxusem

Špatně je na tom celá řada lokalit a především pak větší města jako Brno, Plzeň, Olomouc nebo třeba Hradec Králové. Ve zcela extrémní situaci se ovšem nachází naše metropole, kde je už vlastní bydlení považováno takřka za luxus. Sehnat střechu nad hlavou a to za přijatelných finančních podmínek, je tu čím dál složitější. Je sice pravda, že u nás letos byty prozatím zdražovaly nejméně od roku 2015, nicméně zrovna Prahy se toto zpomalení rozhodně netýká. Lidé se proto buď smiřují s menší podlahovou výměrou, aby si bydlení vůbec mohli pořídit, nebo volí pronájem či případně i odchod za hranice hlavního města, kde nějakou nemovitost seženou přece jen o poznání levněji.

Nabídka nových 2+kk v Praze (03/2019)

PRAŽSKÁ ČÁST VOLNÝCH BYTŮ VÝMĚRA CENA
Hlubočepy a Lochkov 2 51m2 3,85 – 4 mil.
Modřany, Újezd u Průhonic 3 52 – 54m2 3,95 – 4 mil.
Letňany 4 48 – 52m2 3,6 – 4,1 mil.
Běchovice, Hloubětín, Hrdlořezy, Kyje 4 52 – 54m2 3,89 – 3,99 mil.
Hostivař, Michle, Uhříněves 7 52 – 55m2 3,95 – 3,99 mil.

Největší poptávka je po malých bytech

Vysoké ceny v metropoli jsou samozřejmě výsledkem dlouhodobě zvýšené poptávky. Dnes se to týká především bytů s výrazně menší podlahovou plochou, než jakou si lidé mohli dopřát v minulosti. Výsledkem je permanentní nedostatek garsoniér a hlavně pak bytů o dispozici 2+kk o výměře jen zřídkakdy přesahující 50 metrů čtverečních. Jak je patrné z tabulky, tak v březnu tohoto roku bylo v novostavbách na území hlavního města nabízeno jen cca 20 podobných nemovitostí.

Element Letňany

Jedním z projektů, který v Praze právě vzniká a s ohledem na poptávku po menších bytech stojí za zmínku, je čtyřpodlažní dům se 107 bytovými jednotkami v ulici Tupolevova v Letňanech. Projekt nesoucí název Element Letňany se nachází ve finální fázi a nabízí dispozice od 1+kk po 3+kk. K uspokojení neutuchající poptávky by však podobných budov byly potřeba stovky. Nabízí se tedy otázka, proč developeři budují tak málo.

Byrokracie na úrovni afrického Čadu

Alespoň částečnou odpověď na otázku po příčinách nedostatečné výstavby, se kterou se náš realitní trh potýká už řadu let, nabízí statistika týkající se složitosti zdejších povolovacích procesů. Pokud jde o délku samotného stavebního řízení, umístila se vloni Česká republika v žebříčku Světové banky až na 156. místě ze 190 hodnocených zemí. Na této zahanbující pozici nám dělají společnost takové státy jako například Niger nebo Čad. Neuvěřitelných 246 dní, které jsou u nás k vydání povolení v průměru potřeba, je však podle dostupných údajů stále jen zlomkem celkové doby nutné k tomu, aby developer mohl stavbu skutečně zahájit.

5,5 roku na vyřízení všech povolení

Složitost a zdlouhavost byrokratických procesů je tedy bezesporu jednou z hlavních příčin nedostatku nových nemovitostí určených k bydlení a má tak zásadní podíl i na dlouhodobém růstu jejich cen, který komplikuje život čím dál větší části tuzemské populace.

Celé řízení u nás v průměru trvá zhruba 5,5 roku, což je číslo, které nejednoho developera od jeho záměru mnohdy odradí.

Nelze proto než přivítat právě chystanou novelu stavebního zákona, od které si řada lidí dosti slibuje. Vzhledem k tomu, že obsahuje řadu poměrně problematických věcí, se však verze, kterou dostala na stůl vláda, nerodila nijak snadno. Bylo totiž potřeba vypořádat se se stovkami připomínek od příslušných státních úřadů a vzít rovněž v potaz názory celé řady dalších odborníků.

Přinese novela stavební boom?

Věcný záměr nového zákona byl už sice přijat vládou, nicméně diskuze okolo něj stále pokračují a je tedy možné, že finální znění dozná ještě nějakých dílčích změn. Není však sporu o tom, že od něj většina zainteresovaných očekává výrazný nárůst tolik potřebné bytové výstavby a to zejména ve městech jako je Praha, Brno nebo třeba Olomouc, kde je poptávka po bydlení dlouhodobě zdaleka nejvyšší.

Zda se v nejbližších letech dočkáme skutečného stavebního boomu a v souvislosti s tím i příznivějších cen bydlení, je však prozatím otázkou. Záležet to bude hned na celé řadě faktorů. Hlavním z nich bude samozřejmě fungování nového zákona v praxi, které může ještě přinést řadu komplikací. Svůj vliv však může mít i dlouho předpovídaný ekonomický pokles, který, jak se zdá, je již za dveřmi.

Co myslíte, dočkáme se už brzy výrazně levnějších bytů nebo s cenami nepohne ani snadnější výstavba? A vlastníte v našem hlavním městě už nějakou nemovitost nebo se k její koupi teprve chystáte?

Mykola Kulhánek