Přeskočit na obsah

Věděli jste, že člověk prospí třetinu svého života a že děti ho potřebují dvojnásobně více než dospělí? Tento čas rozhodně nelze považovat za promarněný, protože během něj dochází k regeneraci těla. Po přečtení tohoto článku nám dáte zapravdu, že levná dětská postel není tou správnou volbou. Konkrétně u dětí má totiž spánek podstatně hlubší význam, který jsme pro vás popsali v tomto článku. Inspirujte se i našimi tipy, jak vybrat kvalitní lůžko.

 

Koupit nebo nekoupit levnou dětskou postel? Otázka, na kterou přinášíme jednoznačnou odpověď

Dětská postel je bez ohledu na věk vašich potomků tou vůbec nejdůležitější částí pokoje. V prvních měsících života strávíme v posteli většinu dne a tato potřeba trvá do zhruba 3 let věku dítěte. S postupem let se potřeba spánku přes den snižuje, ale i přesto se jeho délka pohybuje kolem 10 hodin. U dospívajících má podstatný vliv na koncentraci a imunitní systém, a proto by i u nich měl být spánek pravidelný a dostatečný.

 

ČÍM JE CHARAKTERISTICKÁ LEVNÁ POSTEL?

Za levnou postel považujeme takovou, k jejíž výrobě byly použity nekvalitní materiály, které nemohou zajistit potřebnou stabilitu konstrukce a zdravotní nezávadnost. Samostatnou kapitolou je pak příslušenství jako matrace a rošt, na kterých je kvalitní spánek a zdravý vývoj dětí přímo závislý.

Pokud jste sehnali robustní postel ve slevě od ověřeného prodejce, tak je to samozřejmě něco úplně jiného a nezbývá než gratulovat k povedené koupi.

 

Spánek je pro děti důležitější než si mnozí vůbec myslí

Skutečnost, že většinu prvních měsíců svého života prospíme, má své opodstatnění. V tomto čase se vyvíjí centrální nervový systém a posiluje imunita. Miminko intenzivně vnímá každý pohyb i zvuk, protože je nedokáže vytěsnit. Spánek je tedy jedinou dobou, kdy může dobít vyčerpanou energii.

Během spánku se střídají dva cykly. Jsou jimi hluboký a aktivní spánek, kdy dítě vstřebává veškeré informace, které nasbíralo.

 

Množství potřebného spánku se liší podle věku dítěte

Platí zde jednoduché pravidlo, že čím mladší daný organismus je, tím více spánku potřebuje.

  • První půl rok života je spánkový režim nepravidelný. Děti mají vysokou potřebu denního i nočního spánku. V tomto období ještě nemá smysl snažit se dítěti vštípit pravidelný režim, protože jeho spánková potřeba je nevyzpytatelná.
  • Od šestého do dvanáctého měsíce věku se potřeba denního spánku snižuje a noční spánek se pohybuje kolem 10 hodin. V tomto období již má smysl směřovat dítě k pravidelnému režimu.
  • V momentě, kdy je dítěti rok a více už si vystačí s jedním intenzivním spánkem za den. V tomto období už by mělo mít nastavený pravidelný režim.
  • Pokud dítě nemá nastavený pravidelný spánek a jeho délka nedosahuje doporučovaných hodnot, může u něj dojít k nervovému zhroucení a neopodstatněným hysterickým záchvatům.

Spočítejte si, v kolik by vaše dítě mělo jít spát podle toho, v kolik musí vstávat.

UKLÁDÁNÍ KE SPÁNKU JE VHODNÉ SPOJIT S RITUÁLEM

Unavenost u dítěte můžete navodit tím, že budete každý večer před spaním opakovat stejné činnosti, které povedou k jeho uklidnění. Mezi takové rituály patří poslech tiché hudby, koupání či tlumené osvětlení. Důležité je dodržet i čas, ve kterém s rituálem začnete.

 

Kvalitní postel je základním předpokladem zdravého spánku

  • Je vyrobena z přírodních materiálů, které nemohou žádným způsobem ohrozit zdraví dítěte a způsobit mu alergie.
  • Mezi délkou postele a výškou dítěte je rozdíl nejméně 30 cm.
  • Po celém obvodu jsou zábrany, které zabraňují pádu z postele.
  • Konstrukce je stabilní, má zaoblené hrany a do hladka opracovaný povrch.
  • Konstrukce, matrace i rošt splňují požadavky na maximální nosnost.
  • Matrace je vyrobena z přírodních materiálů – kokosového vlákna či koňských žíní.
  • Rošt je v ideálním případě lamelový.

Při výběru postele se můžete inspirovat tipy manažerů světových hotelů.

Kolik hodin spí vaše dítě? Má nastavený pravidelný režim?

Mykola Kulhánek