Přeskočit na obsah

Příchod miminka je bezesporu jednou z nejšťastnějších, ale také jednou z nejnáročnějších částí života. Dáte nám jistě za pravdu, že je třeba se na něj náležitě připravit. A to nejen psychicky a fyzicky. Konkrétně máme na mysli přípravu vybavení bytu a pořízení kojeneckých potřeb, které vám s péčí o miminko výrazně pomohou. Péče o miminko je totiž náročná jak časově, tak co se týče energie rodičů. Přinášíme vám několik tipů. Nápady, jak sobě i miminku ulehčit první týdny pobytu doma. Uvidíte, že za ně budete vděční!

 

Hnízdečko pro miminko

Tuto vychytávku pro úplně nejmenší miminka jsme objevili teprve nedávno, ale o to víc jsme se do ní zamilovali. Má totiž spoustu výhod a příjemných dopadů na spánek našeho milovaného potomka. Hnízdečko pro miminko děti milují. Schovají se do něj totiž podobně, jako tomu bylo, když pobývala u maminky v bříšku. Tím také získají podobný pocit toho největšího bezpečí a mohou spokojeně usínat a spinkat. Hnízdečko pro miminko můžeme pořídit v setu s přikrývkou a také se speciálním polštářkem, který pomáhá v uvelebení miminka v té nejpohodlnější stabilizované poloze. Pokud nevíte, jaké hnízdečko vybrat, rozhlédněte se po internetu.

 

Pomoc při usínání

Není pochyb o tom, že největším favoritem v oblasti usínání miminka, kterého jen tak nic jiného nepřekoná, je mámina náruč a také kojení. V tom je naše příroda mocnou čarodějkou. Pokud vám však miminko u ňadra neusíná, a nebo si to prostě nepřejete, musíte hledat jiné způsoby uspávání. Některá miminka vyžadují nošení, některá miminka usínají zásadně v kočárku na procházce a některá prostě stačí položit do postýlky. Jaké jsou další pomůcky, které maminky využívají při uspávání?

  • kolotoč nad postýlku
  • plyšáček s natahovacím hudebním strojkem
  • nahrávka s melodií nebo bílým šumem
  • speciální dětské lehátko, vibrační sedačka nebo houpátko
  • dřevěná retro kolébka
  • dudlík
  • rituály před usnutím

Mnoho z uvedeného můžete pohodlně sehnat na Bonio.cz – rozhodně se s tamní nabídkou seznamte.

Estivillova metoda – ano či ne?

Dlouhé roky se pro pravidelné a úspěšné usínání mezi maminkami doporučovala takzvaná Estivillova metoda. Ta radí většinou zoufalým maminkám, aby svoje dítě pravidelně dávaly spinkat samotné do dětského pokoje a nechaly jej takzvaně vybrečet. Rodiče k dítěti smějí přicházet pouze v pravidelných intervalech, nesmějí jej však vyndat z postýlky, ani jinak utěšovat. Vědci však zjistili, že tento způsob uspávání, ač je sice velice efektivní, není pro citový a psychický vývoj dítěte vůbec vhodný. Dítě totiž volá mámu a ta nepřichází. Proto jej v žádném případě nedoporučujeme.

 

Spaní ve stejné posteli?

Existují dva tábory, které se neustále dohadují, zda si vzít miminko do své postele, nebo jej umístit do jeho vlastní postýlky. Rozhodnutí je často ovlivněno výchovou matky, její psychickou zralostí a zkušenostmi ostatních maminek z okolí. Z našich zkušeností můžeme společné spaní jen doporučit. Není totiž nic příjemnějšího, než slyšet potomky spokojeně oddychovat a mít tak jistotu, že je vše v pořádku. Pořiďte si velkou postel a uvidíte, že si to budete užívat všichni!

A jaké zkušenosti s usínáním a spaním malých dětí máte ve vaší rodině vy? Už máte odrostlé potomky a poradíte nám v komentářích, jakou jste nakonec objevili nejlepší metodu usínání pro vaše nejmenší? Nebo jste po letech zjistili, kde byla vaše největší chyba v tomto náročném období? Těšíme se na komentáře!

Mykola Kulhánek